Nytt jobb i Linkan!

Ja det är sant, i fredags tackade jag ja till ett jobb som handläggare med ansvar över den ekologiska ersättningen på länsstyrelsen i Östergötland! Så jäkla skönt att slippa veckopendla i fortsättningen och underbart att slippa oroa mig för hur vi skulle lösa det med tanke på Arvid! En stor sten föll från mitt hjärta i torsdags när jag fick erbjudandet 😀

Jag gillar verkligen mitt jobb, men det ligger ju ungefär en timme för långt bort och varken att veckopendla eller att åka 2,5 timmar i bil per dag känns inte så kul med en bebis..

Jag börjar på halvtid i mars för att sen gå upp på heltid i april så då går Pascal hem till bebis och hundar. Och nästa sommar får vi bygga hundgård!

Publicerat på 09 september 2014, i Jobbelijobb!. Bokmärk permalänken. 14 kommentarer.

  1. så himla skönt!!!

    Gilla

  2. Åh vad skönt! 😀 Stort grattis!

    Gilla

  3. Underbart! Stort grattis!

    Gilla

  4. Åh vad härligt! Stort grattis!!

    Gilla

  5. Ninnie Lindvall

    Härligt, Grattis!

    Gilla

  6. Grattis! Förstår att en stor sten föll! Syrran veckopendlar just nu & jag avundas henne verkligen inte!

    Gilla

  7. Stort grattisHedvig! det måste kännas fantastisk! Så skönt när livet pusselbitar hamnar där de skall!

    Gilla

%d bloggare gillar detta: