Kisskalas, roligare kan man ha det
Yeti lekte med Arvid och en kompis igår och barnen kastade snö till honom. Det gör vi inte om kan jag lova efter denna natt. Pascal lade märke till att Yeti var stressad och orolig på kvällen och släppte ut honom. Han kissade och kom in igen. Ville ut igen och jag gick en liten sväng. Han kissade mängder och fullkomligt vräkte i sig snö efteråt. Rejält full i buken. In igen, kastade i sig vatten ur vattenskålen och sen ut strax efter – denna gång med koppel. Vi ställde upp vattenskålen på bänken men ute är det svårt att helt hindra en hund att äta snö när man samtidigt vill att han ska kissa.
Så fortsatte det, stressad törstig hund inne och sen ut och kissa. Ringde Strömsholm som inte kunde förklara den extrema törsten och som tyckte att det lät lite konstigt. De tyckte vi kunde komma in eller hålla noga koll på honom. Det är väääldigt långt till Strömsholm även utan en hund som behöver kissa var tionde minut så det var ett dåligt alternativ. När jag lagt på upptäckte vi att Yeti kissat ner hela köket.. Och att han läckt i soffan i vardagsrummet. Och i soffan i kontoret. Ut igen, skura köket. Av med soffklädseln. Och ut igen.
Nu var klockan över 12 på natten och äntligen kanske var Yeti lite lugnare och förpassad till toaletten. Jag ställde klockan på en timme och sov en stund. När jag vaknade hade Yeti kissat en enorm pöl på toagolvet. Helt enorma mängder färglöst och nästan luktlöst kiss som jag skrapade bort med duschskrapan.
Nästa gång jag vaknade vid 03.30 var Yeti inte sugen på att gå ut så vi sov till 7. Då var kisset gult igen även om han kissade länge då med.
Nu är han lite trött men det går att ha vatten framme utan att han dricker som en tok. Tyvärr äter han snö ute fortfarande så det får bli koppel ett par dagar. Jag är väääldigt trött idag kan jag säga! Det får bli en tidig kväll. Och ingen mer snölek med barn!
Publicerat på 11 mars 2018, i Yeti. Bokmärk permalänken. 2 kommentarer.
Nämen! Vad konstigt med törsten dock?
GillaGilla
Ja eller hur?!
GillaGilla