Mål 2020
Egentligen tänkte jag att jag nog har slutat med mål. Men något kan ju vara kul att skriva ändå om vad jag tänkt ska ske under året.
Valp
Först och främst har jag tänkt köpa en valp! Än så länge oklart vilken – det finns tre som det kan bli! Om två veckor ska jag dit och hälsa på, fram tills dess får jag nöja mig med de urgulliga bilder jag får då och då!
Yeti
Yeti utvecklas och blir bättre i vallningen tycker jag. Vi ska gå på kurs för Peter Nilsson några gånger under våren och sen är planen att vi ska tävla. Det skulle ju vara trevligt att få bättre poäng än under 2019, kanske ett andrapris eller till och med förstapris? Får vi flyt är det inte omöjligt att vi startar i IK2 också men då behöver vi verkligen få bättre kontroll på styrningen.
Monster
Monster har haft problem med sina tår under vintern och äter smärtstillande och går i flexikoppel. Jag tycker att han ser bättre ut nu och jag börjar få upp hoppet att han ska bli så bra under våren så han kan komma tillbaka till att gå lös och valla lite. Vi får hålla tummarna!
Hedvig
Jag har mått dåligt under hösten och livet har känts mörkt och tungt. Nu är det bättre och förhoppningen är att jag ska få tillbaka energin under våren. Först ska jag och Arvid vara valplediga och åka på utflykter varvat med att mysa hemma. Sen hoppas jag att det finns energi till odling och trädgårdsfix. Lamm ska det ju bli och jag hoppas också att vi får till kycklingar om lilla Zorro III vill ruva igen. Jag hoppas på lagom många ungar på Linds Östergård i vår! Jag har inga mål om att träna eller bli starkare, snabbare eller så, jag vill bara må bra och jag vill ha roligt och mysigt med med min familj och med mina djur. Vill bara känna mig lätt i sinnet och ha ro i kroppen. Bara så.
Publicerat på 25 januari 2020, i Mål. Bokmärk permalänken. Kommentarer inaktiverade för Mål 2020.